Glaukóma / Zöldhályog

A glaukóma súlyos szembetegség és a vakság egyik leggyakoribb oka a nyugati világban. Leginkább a negyven év feletti embereket érinti. A látóideg területén jelentősen megnövekedett intraokuláris nyomás és keringési zavarok miatt pecsétes esetek fordulnak elő. A probléma az, hogy a tünetek sokáig észrevétlenek maradnak, ezért feltétlenül szükség van rendszeres szemészeti ellenőrzésekre. A glaukóma kockázati tényezői közé tartozik a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, a dohányzás, a rövidlátás vagy a családi hajlam.

Mi történik a glaukómával?

A szem belsejében a lencse, az írisz és az üvegtest mellett az úgynevezett vizes humor is van. Kitölti a lencse és a szaruhártya közötti elülső területet, és kerek alakot ad a szemnek. A vizes humor tápanyagokkal látja el a szaruhártyát és a lencsét, mert nincs saját vérellátásuk.

Az egészséges szemben egyensúly van a vizes humor beáramlása és kiáramlása között, mint egy természetes tóban. A vizes humort a csillótest állítja elő, és nagyrészt ismét elvezeti egy csatornán keresztül, amelyet egyfajta „szűrő“ előz meg. Az anyagcsere-hulladékok eltömíthetik ezt a csatornát és megzavarhatják a kiáramlást. A folyadékot csillapítják, és az intraokuláris nyomás meredeken emelkedik, ami néha nagyon gyorsan megtörténhet. Ez a növekvő nyomás maradandó károsodást okozhat a retina érzékeny idegplexusában és a szemfenéken lévő látóidegben, akár vakságig is.

Az érintettek általában csak a látótér elvesztése miatt veszik észre ezt a károsodást, de fájdalom is lehetséges. A glaukómát a lehető leghamarabb gyógyszeres vagy sebészeti terápiákkal kell kezelni.

A gyógyszeres terápiák különböznek az alkalmazott anyagok hatásának elvétől. Befolyásolhatjuk a vizes humor kiáramlásának növekedését vagy csökkenését.

Fontos, hogy negyven éves kortól rendszeres szemészeti ellenőrzésen vegyen részt.