Éles látás / Makula degeneráció

Mi a MAD?

Az életkorral összefüggő makula degeneráció (MAD) a retina betegsége, amely az időseknél (50+) fordul elő, amelyben a látómező közepén, a makula luteában való látás képessége részben vagy teljesen elveszik. Ez a retina azon része, amely felelős az éles látásért. A nyugati iparosodott országokban az AMD a súlyos látásvesztés leggyakoribb oka, ami vaksághoz vezethet. Ausztriában körülbelül 150 000 – 200 000 ember érintett. A szakértők további növekedést jósolnak a magasabb várható élettartam miatt.

A MAD-nak két formája van:

  • Száraz forma: Ez a MAD betegek körülbelül 90% -át érinti. Lassan halad, és gyakran először észre sem veszik az érintettek. A betegség során a sejtek meghalnak és hegesedés következik be. Az AMD ezen formája állandó és súlyos látáskárosodást okoz. A betegség lassan és sok éven át halad. Ritka esetekben azonban a száraz forma nedves formává válhat.
    • Nedves forma: Ez gyorsan a látás súlyos romlásához vezet. Az erek a retinába nőnek, amelyek gyakran törékenyek és szivárgóak. Ez vérzéshez és folyadékretencióhoz, valamint a retina leválásához vezethet. Ebben az esetben a látás gyors és drámai romlása van. A retina sejteket a vérzés károsítja és meghal. A MAD ezen formájához speciális gyógyszerek és terápiák vannak, amelyek késleltetik a tanfolyamot és csökkentik a bekövetkezett károkat, de nem tudják teljesen gyógyítani.

Kockázat AMD

A betegség kialakulásának kockázata az életkorral nő. A MAD okai még nem teljesen tisztázottak. A következő tényezők játszhatnak szerepet: világos íriszszín, örökletes hajlam vagy túl sok UV-fény az évek során. Ezért mindenképpen védenie kell a szemét erős napfényben magas szűrőhatású szemüveggel. Ezenkívül a dohányzás, a vitamin- és bizonyos tápanyaghiányok (pl. lutein vagy omega-3 zsírsavak) elősegíthetik a MAD kialakulását.

A természetes napszemüveg lutein

A lutein zsírban oldódó, növényi alapú pigment. Ez fontos funkciókat tölt be a szervezetben, és részt vesz több folyamat zökkenőmentes működésében. Mivel a szervezet maga nem képes luteint termelni, rendszeres ellátástól függ. A lutein és a zeaxantin sok növényben együtt található, például. zöld és sárga zöldségek, például petrezselyem, saláta, kelkáposzta vagy spenót. A kukorica különösen nagy arányban tartalmaz luteint. A lutein a retina makula luteájában (sárga folt) tárolódik zeaxantinnal, a lutein egy másik formájával (izomer) együtt, nagy koncentrációban, mint makula pigment a fotoreceptorokban.

A szemet kétszeresen védi a lutein és a zeaxantin: egyrészt kiszűrik a napfényben előforduló, különösen nagy energiájú kék fényhullámokat, de a mobiltelefonokból és a számítógép képernyőiből is sugároznak. Itt a két anyag természetes napszemüvegként viselkedik, és védi a retinát. Másrészt antioxidánsként is működnek, és kötik az úgynevezett szabad gyököket, amelyek azok az agresszívek

Nagy energiájú fény és oxigén találkozásával képződött oxigénvegyületek. Ezek szövetkárosodást okozhatnak a retinában, és a fotoreceptorok halálához vezethetnek.

Ha nem fogyaszt elegendő luteint az ételen keresztül, akkor a retinában is túl kevés van. Ezután a retina nem eléggé védett az oxidáció ellen, és a MAD kockázata nő.

Tanulmányok kimutatták, hogy a szélességi körökben élő lakosság nagy része túl kevés luteint szív fel étrendjéből ahhoz, hogy optimálisan védett legyen. A károsodás ezután az életkor növekedésével észrevehetővé válik. Ezért érdemes időben kiegészíteni a lutein bevitelt speciális termékekkel (például Lutamax DUO), különösen az életkor előrehaladtával.

Fontos:

Biztosítson testének elegendő mennyiségű luteint egész életében! 50 éves kortól ne felejtsen el elegendő luteint, de omega-3 zsírsavat (különösen DHA-t) is bevinni a szem védelme érdekében.