Száraz szemek. Vöröses szemek.
A száraz szemek különböző módon jelentkezhetnek: a szemek éghetnek, viszkethetnek vagy vizet. Vörösek, irritáltak is lehetnek, és idegentest-érzést érezhetnek. Ezt a klinikai képet „száraz szemnek“ nevezik.
Számos tényező vezethet ehhez: képernyős munka, légkondicionált helyiségekben való tartózkodás, porexpozíció, cigarettafüst, gyógyszerek, betegségek és allergiák, a könnyfilm zavaros összetétele, hormonális változások vagy kontaktlencse viselése.
Nem könnyfolyadék hiányzik, hanem zsír
A könnyfilm védi a szem felületét és nedvesíti. 3 rétegből áll: a nyák-, a víz- és a zsírréteg.
A vékony nyákréteg közvetlenül a szaruhártyán fekszik. Biztosítja, hogy a könnyfilm egyenletesen tapadjon a szem felületéhez. Ha idegen testek kerülnek a szembe, beboríthatja és ártalmatlanná teheti őket.
A következő réteg a tetején a vastagabb, vizes könnyréteg. A könnyfolyadék nagy részét alkotja, hialuronsavat tartalmaz a víz megkötéséhez és további tápanyagokat a szaruhártya ellátásához.
A külső felületet vékony zsírfilm, a lipidréteg képezi. Ez stabilizálja a könnyfilmet és megakadályozza annak elpárolgását.
A könny 3 rétegű folyadékfilm. A szaruhártya felszínén tapadnak:
- Nyákréteg
- Vízréteg
- Zsírréteg
Ha ezek a rétegek nem sértetlenek, a könnyfilmet nem lehet stabilan összetartani, és a szakadások nyitva vannak. A vizes réteg elpárolog, és a „száraz szem“ tünetei alakulnak ki.
A száraz szem is öntözhet?
A „száraz szem“ kifejezés néha félrevezető, mert néha a szem egyszerre száraznak és bőségesen víznek érzi magát. Ez azonban a szem logikus reakciója: Ha a szaruhártya nincs elegendő nedvességgel ellátva, a szemhéjak csiszolópapírként dörzsölik a szem érzékeny felületét. Ezért a könnymirigyek több könnyet termelnek, hogy kompenzálják a nedvességhiányt. Ha túl sok könnyfolyadék keletkezik, a felesleges mennyiség a szemhéj szélén keresztül folyik.
Valójában nagyon kevés – az összes beteg mindössze nyolc százaléka – szenved valódi könnyfolyadékhiányban. A legtöbb esetben a stabilizáló zsírréteg, amely a könnyfilm legkülső rétegét képezi, egyszerűen hiányzik.
A lipidréteg erősítése
Tanulmányok kimutatták, hogy sok betegnél a lipidréteg zavar. A lipideket a meibomi mirigyekben (a szemhéjakban található) állítják elő. Ha nem termelnek elég zsírt, vagy a mirigynyílások elzáródnak, akkor nem szabadulhat fel elegendő a könnyfilmre, és az elszakad. Ez azt jelenti, hogy ezekben az esetekben a könnymirigyek elegendő könnyfolyadékot termelnek, de ép lipidréteg nélkül túl sok elpárolog.
A könnyfolyadék cseréjére szolgáló szokásos nedvesítő termékek nem oldják meg ezt a problémát.
Sokkal több értelme van a sérült lipidréteg erősítése a könnyfilmben foszfolipideket (liposzómákat) és hialuronsavat tartalmazó készítményekkel. A liposzómák ideális szállítási rendszert jelentenek a hatóanyagok eljuttatásához, ahol szükség van rájuk.
Miért olyan jók a liposzómák?
A liposzómák mikroszkopikus üreges gömbök, amelyek külső héja foszfolipidekből áll. Belsejük vizes folyadékkal van feltöltve, amelyben a hatóanyagok feloldódnak, például hialuronsav.
A kozmetikumok a liposzómák különleges tulajdonságait is használják, mivel a bőrgáton keresztül mélyebb rétegekbe hatolnak.
Ez az elv a gyógyszerészeti szemészeti termékek esetében is működik. Itt azt is kihasználhatjuk, hogy a liposzómák – akárcsak a könnyfilm lipidrétege – egyébként foszfolipidekből állnak. Ez és a szaruhártya felületének nedvesítéséhez hozzáadott hialuronsav gyorsan enyhíti a száraz szem kellemetlen tüneteit.
A tünetek típusától és intenzitásától függően a Pharmaselect különböző szemészeti termékeket kínál a tünetek enyhítésére.